Тема. Особові
займенники. Вживання особових займенників у текстах.
Мета уроку.
Формування ключових компетентностей:
вміння
вчитися –
самореалізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії;
загальнокультурної
– дотримуватися норм
мовленнєвої культури, зв’язно
висловлюватися в контексті змісту;
соціальної – продуктивно співпрацювати в групі та парі,
індивідуально, колективно;
здоров’язберігаючої – дбайливо ставитися до
здоров’я; викликати
позитивні емоції на уроці;
компетентності з ІКТ - здатність учня орієнтуватися в
інформаційному просторі, володіти і
оперувати інформацією;
предметних компетентностей: вчити розпізнавати особові займенники; визначати особу, число, формувати вміння
користуватись відмінковими формами займенників в усному й писемному мовленні та
влучно використовувати особові займенники; розвивати увагу, мислення; зв’язне
мовлення дітей; прищеплювати любов до рідної мови; старанність і охайність на
письмі.
Тип
уроку: урок з використанням інтерактивних
технологій.
Особливості проведення уроку: урок розроблений з використанням інтерактивних
технологій.
Обладнання:
підручник, демонстраційна і опорна таблиці, мікрофон.
Хід уроку
І.
Організація учнів до уроку. Емоційне налаштування на урок. Девіз
Радо
клас вітає нас.
Ми
щасливі і здорові.
До
уроку ми готові.
-
Пролунав
дзвінок. Починаємо урок. Який у нас урок?
-
Урок
української мови.
-
Наш
девіз:
-
Гарно, дружно працювати, мову рідну добре знати.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
Займенник
Бліц – турнір. Технологія «Мікрофон»
·
Що таке займенник?
·
Які займенники відносяться до особових?
·
Чому вони так називаються?
·
Назвіть займенники 1 – ої особи?
·
Назвіть займенники 2 – ої особи?
·
Назвіть займенники 3 – ої особи?
·
Як змінюються займенники?
·
Яку особливість мають займенники 3 – ої особи однини?
·
Якими членами речення виступають?
|
1.
Робота по індивідуальній картці (2 учні).
Експрес-контроль
1 уч. - с. 50;
2 уч. - с. 52.
Перевірка. Оцінювання.
|
2.
Робота біля дошки (1 учень)
Виписати займенники з вірша. Визначити особу, число.
Вчимо ми цю частину мови.
Вивчіть й ви обов’язково.
Посміхнувся я: «Привіт!»
Усміхнешся ти в отвіт.
Й засміються навкруги –
Він, вона, воно, вони.
Так, усмішка всіх єдна.
Жити в дружбі помага.
Перевірка. Оцінювання.
|
3.
Перевірка
домашнього завдання (фронтально).
-
Які
займенники підкреслили в тексті?
ІІІ. Актуалізація опорних
знань.
1.
Відгадайте
загадку
-
Про
яку частину мови йде річ у загадці?
Як втомляться
іменники
У реченнях
стояти,
То друзів звуть
скоріше
Від втоми
рятувати.
Є добрий друг в
іменника,
Числівника й
прикметника
А звуть його … (займенником).
IV.
Мотивація навчальної діяльності.
Тема ця хоч непроста, та для вас цікава.
Будуть в ній нові слова, буде і забава.
Ви здобудете знання і нові уміння.
А для цього треба вам проявить
терпіння.
Отож, друзі,
до роботи.
V. Повідомлення теми та задач
уроку.
Сьогодні ми продовжимо вивчати тему «Особові займенники».
Тепер з’ясуємо завдання, які нам слід вирішити на уроці. Чому цей урок
навчить кожного з вас? Наші сподівання записані на дошці. Прочитаємо їх.
·
Розпізнавати
особові займенники.
·
Визначати
особу та число займенників.
·
Влучно
використовувати особові займенники в усному й писемному мовленні.
VІ. Сприйняття та усвідомлення
нового матеріалу.
1. Каліграфічна
хвилинка
Урок продовжить без зупинки
Каліграфічна хвилинка.
Ооо
Хто діло робить, а хто гав ловить.
- Як зрозуміти зміст прислів'я?
Тож давайте сьогодні перевіримо чи є в класі діти, які полюбляють не діло
робити, а гав ловити.
2. Розшифруй
ребуси.
С. 25. Вправа 38
3. Робота
за підручником
С. 25, вправа 39 (усно)
Визнач, у якому рядку є лише особові займенники, а інші
частини мови відсутні.
С.
27, вправа 42 (усно)
Прочитай і відгадай загадку-жарт, замінивши виділений
вислів одним словом.
ВИ-МИ-ТИ.
4.
Робота в парах. «Злови
займенники»
Чотирнадцять у класі нас
Разом ми –
одна сім’я.
Всі сміються навкруги –
Він,
вона, воно, вони.
Бо усмішка в всіх одна,
Жити в дружбі помага.
5. Інтерактивна
вправа «Два-чотири-всі разом».
Підкреслити займенники. Визначити особу і число.
Я вишень тобі приніс,
Ти – задер угору ніс.
Він – дивився із вікна,
Де ж поділася Вона?
Посміхалося Воно,
Як летіли Ми
на дно.
Принесли Ви
кавуни,
А поїли їх вони.
Фізхвилинка «Всі ми робимо
зарядку» (під музичний відеосупровід)
VIІ. Закріплення та осмислення
знань.
1.
Творча
робота
Спиши
і доповни текст,
встав потрібні займенники,
підкресли їх.
… навчаюся
у четвертому класі. У … хороші
оцінки. З усіх предметів … найбільше подобаються уроки … , …, … .
2. Розвиток зв’язного мовлення
С. 26, вправа 41.
Робота над оповіданням В. Сухомлинського
«Суниці для Наталі»
-
Що ви знаєте про життя і творчість В. Сухомлинського?
Прочитай оповідання в
особах.
- Що можна сказати про Андрійка та його маму?
- Чи можна Андрійка назвати добрим хлопчиком?
- Як сприйняла Андрійків гостинець
Наталя?
- Як би ви відповіли на останнє
запитання хлопчика?
- Замість яких слів вжито виділені займенники?
3.
Тест
1. Займенник -
а) називає предмет;
б) називає ознаку предмета;
в)
вказує на предмети, їх ознаки, кількість, але не називає їх.
2.
Особові займенники вказують на особу або осіб і відповідають на ті ж
самі питання, що й:
а) - прикметники;
б) - числівники;
в) -
іменники.
3. До
третьої особи належать займенники:
а)
ти, ви, вас, тобою;
б)
я, ми, мене, нас;
в) він, вона, воно, вони.
4. Займенники
відповідає на ті ж питання, що й …
а) частини мови, замість яких вони вживаються;
б)
іменник, прикметник,
в)
числівники.
5. У якому рядку записані тільки займенники?
а) він, черговий, клас;
б) в) вона, я, ти, мої;
в) ти, четвертий, п’ять.
6.Як пишуться займенники з іншими частинами мови?
а) окремо;
б) разом;
в) через дефіс.
Перевірка тесту.
Правильна відповідь – бал в «банк».
1в, 2в, 3в, 4а, 5б, 6а.
-
У кого –
12 балів? 10? 8? 6? 4?
VII. Підсумок уроку.
-
Спливає
час. Скоро пролунає дзвоник. Тож давайте
перевіримо, чи справдилися наші
очікування.
-
Чи
навчилися ви розпізнавати особові займенники?
-
Визначати
особу та число займенників?
-
Влучно
використовувати особові займенники в усному й писемному мовленні?
Рефлексія
·
Я навчився …
·
Я зрозумів …
·
Тепер буду …
Спасибі всім, хто працював,
Уважно слухав і писав.
Хто на уроці відповідав,
Та нові знання здобував.
Дуже ви були старанні –
Отже, всі ви учні гарні.
І за труд ваш на уроці
Вам подякувати хочу!
Відкритий урок
Урок української
мови у 4 класі
Тема: Займенники другої особи
однини і множини. Ознайомлення із творчою спадщиною О. А. Захаренка та В. О. Сухомлинського.
Мета:
·
Вчити змінювати займенники 2-ої особи
однини і множини за відмінками.
·
Формувати навички окремого написання
займенників з прийменниками. Розвивати мовне чуття.
·
Виховувати ввічливість у стосунках з
оточуючими, шанобливе ставлення до рідних на основі вивчення творчої спадщини
О.А.Захаренка та В. О. Сухомлинського.
Обладнання:
·
Плакат «Два директори» із портретами В. О.
Сухомлинського та О.А.Захаренка,
·
таблиця «Відмінювання займенників 2-ої
особи»,
·
мультимедійна дошка,
·
книга В. О. Сухомлинського «Чиста
криниця» (Казки, оповідання, етюди)
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку. Емоційне
налаштування на урок
ІІ. Актуалізація опорних знань та
мотивація навчання
Вибірковий диктант
Зараз ви послухаєте вислови О. С. Захаренка. Виберіть із цих речень
займенники, підкресліть серед них особові і визначте їх особу і число.
·
Познайомившись із людиною, легко
встановити за першими фразами, належить вона до скромних чи ні.
·
Совість – стан, який буває коли людина
не змогла дотримати свого слова, виконати обов’язок, змушена обманути.
·
Книгу треба берегти, бо то
культура, надбання нашої історії .
·
Обманювати себе і всіх
навколо тяжкий гріх, рівноцінний зраді.
·
Совість в людини – або вона є,
або її немає.
·
Совість – не шкодить, а робить тебе
ще красивішою, привабливішою.
·
Вчити толерантності вас треба
змалку, з самого дитинства.
·
Порядність – це вихованість дитини,
риса, що залишається з нею на все життя без коректування.
(Займенники: вона, свого, то, себе,
всіх, її, тебе, вас, нею, самого, все).
Серед цих займенників назвіть ті, які належать до 2-ї особи однини чи
множини.
Що треба для цього зробити? (Поставити
займенник в початкову форму: Тебе – ти, вас – ви)
ІII. Оголошення теми і мети уроку
Отже, сьогодні ми вивчаємо займенник 2-ї особи однини і множини.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Спостереження за відмінюванням
займенників 2-ї особи однини і множини.
Розгляньте, як відмінюються займенники 2-ої особи однини і множини (за таблицею на дошці).
Коли ми вживаємо займенник ти, а коли – ви?
2. Творча
робота за вправою 53.
1) Роз’єднай слова, прочитай прислів’я і поясни його значення.
Яктидолюдей,таклюдидотебе.
(Як ти до людей, так люди до тебе)
Вислови вправи 53 навчать вас звертатися до людей так, як би ви хотіли, щоб
люди зверталися до вас.
2)
З’ясування значень незрозумілих
висловлювань.
3)
Знайдіть займенники другої особи. (Вас, Ви,
Вам)
4)
До кого звертаються на Ви? Чому в деяких
випадках цей займенник пишеться з великої букви?
(Займенник Ви в Україні
використовується у звертанні дітей до батьків, молодших віком до старших та до
незнайомих людей.)
5) Використовуючи висловлювання, складіть два речення: питальне і
спонукальне.
(Чи не могли б Ви підказати, де
знаходиться в нашому місті музей О.А.Захаренка? Дозвольте висловити Вам
вдячність за добре виховання сина.)
6) Словникова робота:
а) Пояснити значення слова гардероб;
б) До слова гардероб підібрати синоніми (гардероб, шафа)
в) Групова робота: Складіть речення в трьох значеннях, використовуючи
займенники другої особи
1 група: гардероб - шафа;
2 група: гардероб - приміщення;
3 група: гардероб - одяг людини.
3. На початку уроку я читала вам вислови О. А. Захаренка.
Пригадайте що ви знаєте про цю людину?
(О. А. Захаренко - це наш земляк,
закінчив школу №1 м. Кам’янки, Черкаський педагогічний університет
(фізико-математичний факультет), був директором Сахнівської школи
Корсунь-Шевченківського району)
4. Каліграфічна вправа
Після вітання має бути звичкою поцікавитись:
«Як Ваше здоров’я? Як себе почуваєте? Чим я можу Вам допомогти?»
Запишіть каліграфічно питальне речення, в якому є займенник 2-ї особи у Д. в. (Чим я можу Вам допомогти?)
Чому займенник Вам написали з великої букви?
Перебудуйте це речення в розповідне, спонукальне.
(Розповідне: Я можу Вам допомогти.
Спонукальне: Люди, допомагайте, будь ласка,
один одному.)
5. Творча робота за вправою 55
Що ви знаєте про В.О.Сухомлинського? Ким працював В.О.Сухомлинський? (Директором Павлиської школи Кіровоградської
області).
Які твори В.Сухомлинського ви читали?
Сьогодні на уроці ми познайомимось ще з одним оповіданням цього автора.
Його назву ви дізнаєтесь з гри.
Гра «Збери слова»
Люди – сім`я, Усі, одна, добрі
(Усі добрі люди – одна сім`я )
Поясніть, як ви розумієте назву оповідання?
Прочитайте оповідання.
Про що в ньому розповідається?
Що ви можете сказати про вчителя?
Знайдіть в тексті зачин, основну частину, кінцівку.
Поясніть правопис виділених слів.
(Сім’ї – написання апострофа після
букв б, п, в, м, ф, перед я, ю, є, ї.
Людській – правопис суфікса –ськ-
у прикметниках.)
Знайдіть і випишіть з основної частини займенники 2 ос. Визначте їх число,
відмінок.
(Вас – мн.,Р.в,
тебе – одн., Р.в)
V. Закріплення та
систематизація знань
1.
Колективне
виконання вправи 56:
Вчитель надає можливість висловитися бажаючим.
Завдання 2 – письмово коментовано.
Які займенники зустрілися в тесті? Визначте їх особу, число і відмінок.
Яким членом речення є займенник у називному відмінку? (Підметом)
А в непрямих відмінках? (Другорядним
членом речення)
2.
Гра –
конкурс „Скажіть без затримки”
На дошці записані сполучення займенників з прийменниками:
Проти вас, до їх, для його, за тебе, від нього, після вас, завдяки йому,
перед тобою, за тобою, навколо вас, із неї, через них, навколо тебе, в його, до
їх, через їх, завдяки вам.
Учням дається кілька хвилин на роздуми. Потім вчитель вказує на одне із
словосполучень і пропонує швидко скласти речення. За кожне правильне речення 1
бал.
3.
Коментар
до домашнього завдання.
Швидко прочитайте очима вправу 57.
З якою вправою вона перегукується?
Оголошується конкурс на кращий твір в номінації „Мрії мого народу”
VІ. Підсумок уроку
Сьогодні на уроці ми з вами говорили про двох педагогів, двох директорів
О.А.Захаренка та В. О. Сухомлинського.
Чи помітили ви щось спільне між ними крім того що у них однакові професії?
(Вони обидва пропагували ідеї добра).
Люди ще яких професій, на вашу думку, повинні бути добрими і гуманними?
(Лікар, вихователь, письменник, актор)
А чи завжди добрі і гуманні ви?
Чи завжди, звертаючись до старших, ви вживаєте займенник 2-ї особи множини Ви?
А коли використовуєте займенник 2-ї особи однини ти, чи додаєте ви до нього
чарівні слова: дякую, будь ласка, прошу?
Тож давайте дотримуватися заповідей О. А. Захаренка та В. О. Сухомлинського:
будьмо добрими, взаємоввічливими, гуманними!
2 Текст.
Тема. Текст. Види тексту.
Складання тексту-опису «Лисичка».
Мета. Формувати вміння
складати опис і добирати найбільш влучні прикметники під час опису предмета;
розвивати зв'язне мовлення учнів, мислення, спостережливість, уміння працювати
із довідковою літературою; виховувати любов до живої природи.
Обладнання. Малюнки із
зображанням лисиці, ілюстрації до казок, де дійовою особою є лисиця.
Х і
д у р о к у
І. Актуалізація знань учнів. Заохочення до вивчення теми.
1. Відгадайте загадку.
В темнім лісі
проживає,
Довгий хвіст
пухнастий має,
Їй на місці не
сидиться,
А зовуть її . . .
(Лисиця)
-
Про кого будемо
говорити? (Вчитель відкриває малюнок)
2.
Мозкова атака. Складання асоціативного куща.
-
Що вам спадає на
думку, коли ми говоримо «лисиця»
часто є в казках
має нору хитра
полює на мишей, курей виводяться лисенята
3.Бесіда з учнями.
-
Який звір лисиця?
(хижий)
-
Доведіть, що вона
хижий звір (їсть тварин)
-
Це дика чи домашня
тварина?
-
Де в лісі живе
лисиця? (у норі)
-
Як звуть малят
лисиці? (лисенята)
-
Коли народжуються
малята? (навесні)
-
На кого полює цей
звір? (на пташок, мишей, зайців)
ІІ. Усвідомлення теми.
1.
Робота в групах. (Стратегія кубування)
Лексичне значення слова
|
||
Фразеологізми, загадки,
прислів'я
|
С л о в о
|
Спільно-кореневі слова
|
Словосполучення
|
||
Антоніми, синоніми
|
||
Завдання для груп.
І група.
Лексичне значення слова (Робота зі словником)
Хижий звір
із цінним рудим хутром і довгим пухнастим хвостом. Самка лиса.
ІІ група.
Спільнокореневі слова.
Лисиця,
лисичка, лисуня, лиска, лисонька, лисенятка.
ІІІ група.
Прислів'я, загадки. (Робота з довідковою літературою).
Загадки
Лиска любить ласувати,
Любо так у лісі жить!
Погулять, пополювати.
Лиска залюбки спішить.
Прийшла кума із довгим віником
На бесіду з нашим півником.
Схопила півня на обід
Та й замела мітлою слід.
Прислів'я. В очі лисицею, а за очі вовчицею.
ІV група.
Словосполучення.
Хитра
лисиця; лисиця замітає сліди хвостом; лисиця полює.
V група.
Синоніми.
Лисиця –
хитрунка, руда, шахрайка, хитруха, крутійка, пустунка.
VІ група.
Звукова модель слова.
Лисиця – [ л
с и ц' а ] – 6 букв, 6 звуків,
3 приголосних звуки, 3 голосні звуки.
2.Доповідь кожної групи про своє дослідження.
3.Бесіда з учнями. Згадування учнями казок, де зустрічається
лисиця. Характеристика її вчинків.
- Ми зараз
розповідали про риси характеру лисиці. Її внутрішні сторони.
- А наша
задача трохи інша: ми сьогодні будемо описувати її зовнішні сторони. Будемо
описувати її зовнішній вигляд.
- Яким видом
текстів ми будемо користуватись? Згадайте, які ви знаєте види текстів?
Знаємо ми, як потрібне
навчання,
Мріємо вчити мову
на «п'ять».
Розповідь, опис і
міркування –
Це види тексту, що
треба всім знать.
-
Назвіть особливості
тексту-опису. (Має багато прикметників, вказує на колір, розміри предмета, де
використовується, яку користь приносить).
-
Чи є в тексті-описі
порівняння, епітети?
-
Якому тексту вони
властиві?
4.Словникова робота.
Підібрати
прикметники, якими будемо користуватись.
Мордочка –
витягнута, гостренька;
Вушка – гострі,
чорні;
Хвіст – великий,
пухнастий, з білим кінчиком;
Лапи – м'які;
Шерсть – руда.
5.Складання плану опису.
а) Яка
тварина (свійська чи дика) ?
б) Де живе?
в) Якого
кольору шерсть?
г) Який
хвіст?
д) Що вона
їсть?
е) Шкоду чи
користь приносить лисиця?
ж) Що ти
знаєш про лисицю з казок?
6.Робота в групах.
Складання тексту-опису «Лисиця».
Лисиця - це
дикий звір. Вона живе в лісі. Ця тварина середнього розміру, має продовгувате
тіло, довгий пухнастий хвіст. Мордочка і вуха гостренькі, лапки м'які. Шерсть
має рудий або сірий колір. Лисиця ходить нечутно.
Полює цей звір
на зайців, мишей, куріпок. Полюбляє домашніх пташок, яких краде в селі у
курниках.
Складено багато
казок, де лисиця виступає хитрою, жадібною шахрайкою.
7.Презентація
групами своїх творів. Обговорення в групах. Вибір найбільш вдалих творів.
ІІІ. Рефлексія.
Підсумки уроку.
Анкетування.
- Який вид роботи
тобі було легко і зрозуміло робити?
- Що
найбільш сподобалось на уроці?
- Оціни свою
роботу і роботу своїх товаришів.
6 Частини
мови. Іменник.
Тема. Робота в редакції журналу для дітей «Пори року. Зима.»
Мета. Розвиваючи усне та писемне мовлення, закріпити граматичні
ознаки іменників. Вчити влучно висловлювати свої думки. Розвивати творчі й
естетичні смаки, виховувати любов до рідної природи.
Обладнання. Фігурка чоловічка, малюнки на тему «Зима», картки слів,
музика «Танок сніжинок», аудіозапис «Давня казка».
Х і д
у р о к у
І. Мотивація
навчальної діяльності.
1.Бесіда.
Учитель:
-
Діти, сьогодні у нас незвичайний урок.
-
Чим ми будемо займатись на уроці, я скажу пізніше, а зараз давайте створимо
девіз нашого уроку.
-
Ми сьогодні будемо мислити й міркувати (малюю голову чоловічка)
-
Дивитись й спостерігати (малюю очі), слухати й прислухатись (малюю вушка),
розмовляти й доводити ( малюю ротика), писати, малювати, танцювати (домальовую руки
й ноги).
-
Ось такий вийшов у нас гарний чоловічок. Вам він подобається?
-
Як ви гадаєте, який у нього настрій? Чому ви так гадаєте?
-
Я хочу, щоб і в нас сьогодні теж був такий настрій.
-
Спочатку я пропоную вам послухати казку.
Звучить запис.
Жив-був король
Сонце. Його палац знаходився за найвищими храмами. Король ніколи не спускався
на Землю, але посилав до людей своїх доньок: Зиму, Весну, Літо, Осінь.
Найбільше король любив свою найстаршу дочку Зимоньку. Розумницю, трудівницю.
Але те, що вона була така хороша знав тільки батько, а люди були зайняті своєю
роботою й не помічали цього. І тоді король попросив письменників, поетів,
художників, допомогти Зимі. Вони взяли з собою олівці, пенали, фарби і пішли на
Землю помилуватися красою природи й розповісти про неї людям.
-
Так ось звідки у письменників такий дар.
-
А чи хотіли б ви стати письменником сьогодні й скласти щось цікаве й
прекрасне?
-
Що повинен вміти письменник, щоб його твори подобалися читачу? (складати,
вигадувати, вміти спостерігати, фантазувати, бути грамотним).
-
Чи одна приходить до нас зима?
-
Кого вона бере з собою? (Мороза, Снігурочку, сніжинки, вітер).
-
Складіть речення зі словом сніжинка.
-
Запишіть речення:
У повітрі кружляють
пухнасті сніжинки. (Розберіть
речення.)
-
Яку головну роль виконує сніг, зима на Землі? (вкриває землю).
-
Для чого?
-
Прочитайте вірш (на дошці).
2.Робота в парах.
- Випишіть з цього вірша іменники, напишіть до них
питання і визначте відмінки.
3.Перевірка.
- Один з пари візьміть у мене сніжинку з питаннями й
відмінком і знайдіть слово, яке стоїть саме в цій формі.
(морози – н.в.;
ріки – з.в.; березам – д.в.; коси – н.в.; інеєм – о.в.; перина – н.в.; очі –
з.в.; скатертина – н.в.; кінця – р.в.; краю – р.в.).
-До слова інеєм складіть
звукову модель.
Учитель:
-
Якою буває погода взимку? (спокійною, холодною, морозною, суровою).
-
Візьміть в руки сніжинку. На що вона схожа? (на квіточку, зірочку,
мереживо, чудо зимової природи).
Коли усі квітки зів’яли, на чорну землю ми упали.
Милуйтесь нами, любі діти, адже не гірші ми за квіти.
-
От, коли сніжинки легко кружляють в повітрі, яку музику ви підібрали б, як
фон? (спокійну, вальс).
-
А як змінюється танок сніжинок, коли вітер посилюється, підіймає купу
снігу?
-
Послухайте музику, поясніть її. (танок сніжинок).
-
Як ми називаємо таке явище? (заметіль)
-
Підберіть ще близькі за значенням слова. (завірюха, метелиця, заметіль,
сніговій, віхола, хуртовина, хуга, хурделиця).
-
Як називають всі ці слова? Знайдіть слово чоловічого роду, поясніть як ви
визначили рід. Якого роду останні слова?
-
А яку звуки зими ви знаєте?
Мороз - . . . . .
(тріщить);
Сніг - . . . . .
(порипує);
Гілки - . . . . .
(потріскують);
Лід під ковзанами -
. . . . . (скреготить);
Вітер - . . . . .
(реве, свище, завиває).
-
Чи подобається вам зима? Чому?
4.Розповіді дітей
за малюнками.
- Так, зима – чарівниця не тільки прикрашає нашу землю, вона щира і
добра хазяйка. І той, хто побував у неї в гостях, обов’язково одержить подарунки. Вона дарує:
Полям – снігову
кучугу….
Лісам – срібне
павути….
Небу – важкі
снігові хма….
Зернам – теплу
ков….
Ведмедю – теплий
бар….
Ялинкам – зелене
вбра….
Шибкам – снігові
квати….
Діточкам – зимові
роз….
-
Повертаємось із подорожі до зими, і тепер давайте розповімо про свої
враження в нашій книжці.
Кожна група буде оформлювати свою частину сторінки.
ІІ. Усвідомлення
теми.
1.Робота в групах.
І група.
Працює з деформованим текстом, складає зав’язну
розповідь, підкреслює іменники, визначає їх рід і число.
Ось, зима, і, чарівниця, прийшла.
Всю, ковдрою, вона, білою, землю, вкрила.
І, теплі, деревам, шубки, подарувала, кущам, пухнасті.
Веселі, у, повітрі, кружляють, сніжинки.
У, вбранні, навколо, все, казковому.
ІІ група.
Дописати закінчення іменників, визначити відмінок.
Ой, зимо-красуне, ой, зимо хороша!
Іній на дерев__ срібл__ виграє.
То сніжок лапатий, то мете пороша,
Вітер дме у труби – соло виграє.
То сніжок на сонц__ блискітками грає,
То у небі хмарк__ тиха пропливе.
То завія – хуга простор__ гуляє,
Дід-Мороз на шибц__ уночі живе.
ІІІ група.
Записати прислів’я, підкреслити іменники.
Учитель:
-
Тож, давайте й ми спробуємо своє перо, а допоможе нам ось цей чоловічок.
-
В нашому класі сьогодні працює редакція журналу «Барвінок». Я головний
редактор нашого журналу, а ви мої кореспонденти, помічники редактора. Наша
редакція випускає книжку для дітей «Пори року». (учитель показує книжку).
-
А що можна знайти в книжці або в журналі? (вірші, розповіді, малюнки,
прислів’я, загадки).
-
Як ви гадаєте, про яку пору року ми сьогодні будемо розповідати? (про
зиму).
-
Чому?
-
Спочатку давайте вирушимо в подорож. Ми будемо спостерігати, міркувати,
уявляти, фантазувати. А до кого ми підемо в гості? (до зими).
-
Отже, в подорож. Сама чарівниця – Зима запрошує нас до себе. Давайте
створимо в класі снігопад (діти машуть сніжинками).
Звучить вальс сніжинок.
1.Сніг білий, великий, лапатий,
Кружляє, танцює, летить.
Не клич нас, матусю, до хати,
Ми в казці побудемо мить
2.Поглянь,як
навколо красиво:
змінився і сад наш і луг . . .
Летить і летить біле диво,
все стало чарівне навкруг.
3.Ми тихо заходимо в казку:
зима-чарівниця стоїть,
тримаючи ключиків зв'язку,
щоб нам таємницю відкрить.
Учитель:
-
Як ви гадаєте, чого в Зими дуже багато? (снігу).
Так, це головний скарб Зими.
-
А чому сніг ще називають сріблом-золотом?
-
Прочитайте слова: сніг, сніжок,
засніжений, сніжинка.
-
Яке слово зайве? Чому?
-
Які ці слова між собою?
-
Якою частиною мови вони є? Доведіть.
-
А яку частину мови ми вивчали? Сьогодні іменник буде допомагати нам в
роботі, а ми ще раз закріпимо свої знання про нього.
Прислів'я для
роботи ІІІ групи.
Багато снігу - __________ (багато хліба)
Сонце блищить - __________ (а мороз тріщить)
Січень року початок - __________ (а зими середина)
Грудень рік кінчає - __________ (а зиму починає)
Вночі тріщить -
__________ (а в день плющить)
IV група.
Доповнити й розмалювати малюнок.
2.Перевірка
завдань.
І група: ви шукали іменник, а що таке іменник?
ІІ група: як визначити відмінок?
ІІІ група: поясніть перше прислів'я.
ІІІ. Підсумок
роботи.
-
Вам подобається,як ми оформили сторінку про зиму?
-
А сподобалось вам сьогодні працювати в редакції? Що було цікаве?
-
Чи важко було? Коли?
-
Давайте зберемо всі сніжинки до цього конверту і відішлемо далеко на
північ, щоб звідти Зима надіслала вітри з хмарами до нас. І як впадуть
сніжинки, то підставте свою долоню і відшукайте свою сніжинку.
-
Думаю, що ми ще з вами зустрінемось і з метелицями, і з Дідом Морозом, і
сама Чарівниця-Зима не раз загляне до вашого віконця і покличе вас на вулицю до
розваг.
Немає коментарів:
Дописати коментар